Haber

21. Feminist Gece Yürüyüşü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye genelinde gerçekleştirilecek.

Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nün 21’i; Bu yıl İstanbul’da Taksim, Ankara’da Sakarya Caddesi, İzmir’de Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve yurdun birçok yerinde meydanlarda yapılacak.

Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar ve LGBTİ+’lar tarafından düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü, Türkiye genelinde 21. kez gerçekleştirilecek. Son yıllarda valilik kararlarıyla yasaklanan yürüyüşlere polis ve çevik kuvvet polisleri sert müdahale etmişti. Yürüyüş bu yıl İstanbul’da Taksim, Ankara’da Sakarya Caddesi, İzmir’de Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve yurdun birçok yerinde sokak ve meydanlarda yapılacak.

“BU AYIN ÖNCESİ DEPREM BÖLGESİ İLE DAYANIŞMA OLUŞTURMAK OLDU VE OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Öte yandan “8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü” isimli sosyal medya hesabından bugün yapılan açıklamada, yürüyüşe davette bulunuldu. Davetiyede şunlar yazılıydı:

“Gece Yürüyüşü her yıl hepimizin emeğiyle yapılıyor, başkaldırımızın sözüdür. Yani bu yürüyüşü oluşturanlar sadece biz, katılan herkes o gecenin nasıl geçeceğini belirliyor. Ama bu sene durumumuz farklı.Sarp sonrası hiçbirimiz güzel değiliz.Birbirimize güzel görünmeye çalışıyoruz.Birlikte yetmeye çalışıyoruz. Yarınki Feminist Gece Yürüyüşü’nde yan yana olmak düşüncesi bize güç ve umut veriyor. Normalde bir aydan fazla süren yürüyüşümüzü bu yıl deprem nedeniyle son bir haftadır elimizden gelen gayretle düzenliyoruz. Çünkü bu ayda önceliğimiz deprem bölgesi.” “Dayanışmayı tesis etmekti, hala da ediyor. Aksi düşünülemez. Dolayısıyla bu yıl harekete katılan ve hareketi hayata geçirenlerin sorumluluğunu hepimiz paylaşıyoruz. Komitenin ulaşamayacağı, hareketin komiteden değil, her birimizden oluştuğunun bilinciyle sahada kendimizi ve birbirimizi örgütlemeliyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu