Haber

Hakkari Valiliği, “yardım aracının engellendiği” iddialarını yalanladı

Hakkari Valiliği, “sivil toplum kuruluşlarının deprem bölgesine göndereceği yardım aracının bloke edildiği” tezinin asılsız olduğunu bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında yer alan “Hakkari Valiliği STK’ların deprem bölgesine göndereceği yardım aracını engelledi” manşetiyle çıkan haberde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Valilik, AFAD Uyum Merkezi idaresindeki hayırsever iş insanları, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından Gençlik Merkezi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına getirilen aynı yardımların ivedilikle teslim edildiği belirtilen açıklamada, deprem bölgesindeki ihtiyaç sahibi illere 13 TIR su ve 1 TIR dolusu akaryakıt, 5 konteyner banyo, 7 konteyner tuvalet, 8 tır manto olmak üzere toplam 95 TIR insani yardım malzemesi gönderildiği belirtildi. , 20 kamyon battaniye ve ısıtıcı, 36 kamyon gıda kolisi ve konservesi ve 5 kamyon tekne.

Açıklamada, Valilik tarafından 5 bin metrekarelik alanı aydınlatabilecek kapasitede 11 ekskavatör, 6 tır, 5 vinç, 2 yükleyici, 5 lowbet, 5 kamyonet, jeneratör ve 11 minibüsün sevk edildiği bildirildi. Enkaz bölgelerindeki kurtarma çalışmalarına destek verilmesi amacıyla kentteki hayırseverlerin de yardımıyla 3 milyon 503 bin AFAD hesabına yatırıldı. Diyanet Vakfı hesabında 259 lira ve 2 milyon 464 bin 870 lira nakdi yardım toplandığı bildirildi.

Açıklamada, deprem bölgelerine 10 kişilik 80 adet yalıtımlı deprem çadırının gönderildiği ve bu çadırların kentten görevlendirilen işçi tarafından kurulduğu belirtildi:

“Hakkari Valiliği tarafından deprem bölgesine gönüllü ve görev başında toplam 933 çalışana destek sağlandı. AFAD Uyum Merkezi idaresinde Hakkarili halkı tek vücut haline gelerek her türlü maddi ve manevi kaynaklarını seferber etti. 2018 yılında deprem bölgesine verilen ve toplanan tüm yardımların deprem bölgesine ulaştırılması amacıyla Hakkari Valiliği AFAD Uyum Merkezi kontrol ve koordinasyonunda deprem bölgelerine yardım tırları sevk edildi. inançlı ve gerçek bir yol.Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu