Haber

Yılmaz Tunç açıkladı: Deprem araştırmalarında son durum

Kahramanmaraş merkezli depremin yaralarını sarmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.

Yaşanan depremin ardından birçok evin eksikleri ortaya çıktı.

Yıkıcı depremlerde birçok kusurlu bina tespit edildi.

Hasar tespit çalışmaları devam ederken, binlerce vatandaşın hayatına mal olan depremin sorumluları belirlenmeye çalışılıyor.

Son durumu paylaştı

Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlatarak, ailelerine ve millete başsağlığı, depremde hayatını kaybedenlere sabır diledi.

“Bütün deliller muhafaza ediliyor”

Şu andan itibaren 1000’e yakın hakim ve savcı, 984 bilirkişi, 538 isimli tıp uzmanı ve diğer illerden 8 bin 951 adliye çalışanını delillerin tespiti için bölgeye görevlendirdiklerini belirten Tunç, oluşturulacak tüm delilleri muhafaza ettiklerini söyledi. Yıkılan her bina için bilirkişi incelemesinin temeli.

2 bin 825 şüpheli hakkında işlem başlatıldı

Depremden etkilenen illerde idare mahkemelerinde depremle ilgili 54 bin 436 dava açıldığı bilgisini paylaşan Tunç, şöyle konuştu:

Deprem bölgesinde yıkılan veya imara aykırı olarak değiştirilen binalarla ilgili yürütülen cezai soruşturmalarda 2 bin 825 şüpheli hakkında süreç başlatıldı, bu kişilerden 267’si hakkında tutuklama, 984’ü hakkında ise adli kontrol kararı sürüyor. . Yürütülen cezai soruşturmalar sonucunda bugüne kadar 369 iddianame ve ceza davası açılmış olup, bunlardan 275’i kabul edilmiş olup, 94 iddianamenin değerlendirme süreci ise devam etmektedir.

haber-baskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu